F.H.U. "INBAR" -  Irena Bartołd  83-000 Pruszcz Gdański ul. J.Słowackiego 29/1  tel. 58 307 05 31   tel.kom. 501 204 288, 509 512 036

 

adresy mailowe:   inbar@a6.pl      inbarpruszcz@wp.pl  

 

 

 

 SKLEP INTERNETOWY   

 

https://sklep.inbar.a6.pl

 

 

 

 SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

 

ZAPRASZAMY DO NASZEGO SKLEPU INTERNETOWEGO

 

CAŁY CZAS GO UDOSKONALAMY I PROSIMY O WYROZUMIAŁOŚĆ ;-) 

 

 

 

 

Co warto wiedzieć przy tworzeniu Sali Doświadczania Świata?

 

Sala Doświadczania Świata - czym jest?
 
Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnej relaksu przez osoby z wieloraką niepełnosprawnością.
 
 
Definicja Snoezelen wywodzi się z Holandii a ukształtowana została przez dwóch młodych mężczyzn, którzy w latach siedemdziesiątych odbywali zastępczą służbę wojskową w ośrodku dla osób niepełnosprawnych w De Hartenberg. Zaangażowali się oni w swoją pracę i postanowili stworzyć tzw. "Namiot Aktywności", by w ten sposób umilić czas pacjentom przebywającym w ośrodku rehabilitacyjnym. Istotnym faktem było to, że pacjenci byli znacznie i głęboko upośledzeni umysłowo. Dla tych osób "Namiot Aktywności" - był szczególną ofertą spędzania wolnego czasu. W "Namiocie Aktywności" użyto: dźwięków, światła, balonów, siana. Naokoło zrobiono ściany z płótna namiotowego, a za pomocą czarnej folii, stworzono drogi i korytarze. I tak powstała pierwsza Sala Doświadczania Świata.
 
 

Sala w ujęciu holenderskim nazwana została SNOEZELEN - oznacza to dwa pojęcia "snufflen" - węszyć, obwąchiwać oraz "dozlen" - "drzemać" być w półśnie, gapić się. Tak więc głównym celem terapii jest poznanie i doświadczanie świata przez zmysły. 

 

 

 


 

 Budowa Sali Doświadczania Świata

 

Harmonijnie skomponowana i urządzona sala wywołuje reakcję ożywienia, motywację do podejmowania aktywności i poznawania. Wyposażenie sali może być różne uzależnione jest to od: wielkości pomieszczenia, które przeznaczone jest na sale, możliwości finansowych, programu terapeutycznego który chcemy realizować, oraz odbiorców, którzy będą spędzać tam czas.

 

Najlepsze jest pomieszczenie w którym swobodnie może przebywać od 5-10 osób. Im większa przestrzeń tym lepiej. Jednak mniejsze sale również się sprawdzają. Pomieszczenie nie może być za małe, ponieważ można się w nim poczuć "przytłoczonym". Jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie, może sprawiać wrażenie "przygniatania". Zbyt wysokie natomiast może spowodować, że odczuwać będziemy dużo "surowości". Może to spowodować strach dla odwiedzających. Dobra akustyka to taka gdzie dźwięki odbierane są dobrze.

 

Różnorodność elementów daje olbrzymie możliwości prowadzenia efektywnej terapii. Wyposażenie można podzielić na kilka grup, zależnie od rodzaju zmysłu na który oddziaływują. Są to elementy do stymulacji: równowagi, dotyku, wzroku, węchu, słuchu.

 

Wiele z elementów jednocześnie oddziaływuje na kilka zmysłów dochodzi wówczas do tzw. integracji sensorycznej.

 

Integracja sensoryczna - to proces percepcji zmysłowej wrażeń docierających do naszego ciała i integrowanych w układzie nerwowym tak, by mogły być użyte do powstania odpowiednich reakcji.

 

 


 

 Cele terapeutyczne realizowane w Sali Doświadczania Świata

 

 

    sala stanowi urozmaiconą, ciekawą formę spędzania wolnego czasu

    wprowadza uczestników w stan relaksacji i odpoczynku

    zwiększa aktywność i motywację do poznawania

    zwiększa chęć do nawiązywania kontaktu

    wywołuje zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa, ułatwia pokonywanie lęku

    zwiększa ofertę poznawania nowych bodźców

    zwiększa wrażliwość

    zwiększa bazę doświadczeń

    rozwija zainteresowania, oraz procesy poznawcze

    poprawia orientację w schemacie ciała oraz w przestrzeni

    motywuje do podejmowania aktywności

    nabieranie świadomości instnienia

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F.H.U. "INBAR" - Irena Bartołd   83-000 Pruszcz Gdański ul. J.Słowackiego 29/1   tel. /fax 58 307 05 31    kom. 501 204 288, 509 512 036, inbar@a6.pl     inbarpruszcz@wp.pl